1. Home
 2. Агробізнес
 3. Правила перевезення або: “що там по пальному”?
 1. Home
 2. Податки
 3. Правила перевезення або: “що там по пальному”?

Правила перевезення або: “що там по пальному”?

Волею законодавця 1 липня 2019 року стало точно не червоним, а скоріше чорним днем у календарі кожного аграрія. Як Вам вже відомо, наприкінці минулого року Верховна рада прийняла Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» № 2628-VIII від 23.11.2018 року (далі – Закон).

Закон запровадив “неминуче покращення” з такої тріади:

 • реєстраця платником акцизного збору із відповідним адмініструванням – скоріш за все не стосуватиметься 99% аграрних господарств. Тих господарств, які закуповують паливо безпоспредньо на платників податків, які його (паливо) використовують безпосередньо в полі);
 • ліцензування місця зберігання – є обов’язковим з 1 липня 2019 року. Проте законодавець дав час до 1 січня 2020 завершити оформлення. Власне до цієї дати не розповсюджуються штрафні санкції. Про ліцензування місця зберігання та сплату акцизу ми говорили в попередній публікації; та
 • одержання дозволів на переміщення палива автоцистернами. Саме на цю складову “тріади” ми звернемо Вашу увагу в цьому матеріалі.

Дозволи на переміщення палива стосуються транспортних засобів, що використовуються для переміщення пального, але, при цьому, не є «акцизним складом пересувним». Нагадаємо, що з 1 липня 2019 року до законодавства вводиться новий термін «акцизного складу пересувного». При цьому, не є «акцизним складом пересувним» транспортний засіб, в разі дотримання таких умов:

 • такий транспортний засіб використовує суб’єкт господарювання, який не є розпорядником акцизного складу (тобто, у суб’єкта господарювання відсутні інші стаціонарні, чи пересувні акцизні склади); та
 • транспортний засіб використовується для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Отже, якщо у Вас у господарстві є лише автоцистерна (бензовоз), який обслуговує виключно Ваше господарство/техніку, то реєстрація його «пересувним акцизним складом» не вимагається.  Проте такі автоцистерни, які використовуються для переміщення палива, повинні обліковуватися у відповідному «Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне».

Увага!

Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (далі – ДФС).

Включення (та виключення) транспортних засобів до Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне (далі – Перелік) здійснюється на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення. Тобто про переміщення палива з, наприалад, місця зберігання до, наприклад, місця заправки техніки в полі – ми повинні попереджати заздалегідь шляхом заповнення відповідних заявок.

Включення/виключення, зареєстрованих належним чином, «пересувних акцизних складів» здійснюється автоматично – на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних

Заявки у формі електронних документів надсилаються органам ДФС. Власне ДФС і є тим фіскальним органом, який відслідковуватиме правильність обліку переміщення пального.

Форма ж безпосередньо заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, має бути затверджена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (далі – МінФін).

5 квітня 2019 року Мінфін на своєму веб-сайті оприлюднив проект свого наказу, яким пропонується затвердити*:

 • форму заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними;
 • Порядок заповнення заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.

*на разі текст наказу остаточно не затверджений і до 1 липня до нього, теоретично, можуть бути внесені зміни. Тим часом, запропоновані редакції документів ми додаємо до цього інформаційного оповіщення.

Згідно редакції, яка опублікована до обговорення, в заявці, зокрема, мають зазначатися:

 • товар переміщення (пальне/спирт етиловий),
 • включення/виключення транспортних засобів до(з) Переліку,
 • розташування пункту навантаження/розвантаження,
 • дату початку/закінчення періоду транспортування.

В заявці необхідно зазначати пункт призначення у випадках, коли Ваш бензовоз здійснюватиме заправку належної Вам техніки безпосередньо «у полях», вказавши:

 • назву, ідентифікатор об’єкта оподаткування;
 • код за Державним класифікатором об’єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку тощо.

Звичайно, що адресу місця заправки можна вказати крайній будинок чи вулицю найближчого населеного пункту. На практиці такого точності може бути достатньо.

Заявки мають складатися по кожній операції по переміщенню пального або спирту етилового з вказівкою декількох транспортних засобів (у разі потреби). Період переміщення пального/ етилового спирту не може перевищувати 30 календарних днів. Форму зявки та детальні інструкції авторів щодо її заповнення – можете знайти в додатках.

Таким чином, перед тим, як здійснити будь-яке (!) переміщення Вашого бензовозу, Вам необхідно подати заявку на таке переміщення. Інакше, вас чекають серйозні неприємності.

Так, згідно статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачатиметься відповідальність за порушення наведених положень у формі «штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією пального або спирту етилового та транспортних засобів».

Не зважаючи на те, що на разі ми не маємо відповідей на усі питання, зрозуміло одне: держава бажає знати все про наші операції з підакцизними товарами, зокрема, пальним. В тому числі, порядок його використання та маршрути пересування. А «звітувати» треба вже з 1 липня 2019 року.

Якщо у Вас виникнуть додаткові питання, щодо, наведеної у цьому повідомленні інформації, або виникне необхідність у одержанні консультації з іншого приводу, просимо звертатися до:

Андрія Мартинюка, директора з розвитку бізнесу Юридичної фірми ОМП

+38 098 244 62 62; +380 44 391 30 01

a.martyniuk@omp.ua

Галини Брунь, директора з маркетингу Юридичної фірми ОМП

+380 95 497 66 05; +380 44 391 30 01

g.brun@omp.ua

Останнє оновлення 20.09.2019

Файли до статті

Чи була ця стаття корисною?

Пов'язані публікації

Потрібна допомога?
Не можете знайти відповідь на Ваше запитання? Не переживайте, ми вже поряд, щоб Вам допомогти!
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.