Вступ

Історія із створення єдиної системи реєстрації прав розпочалася ще на початку ХХІ сторіччя. Спеціальний Закон, який мав би забезпечувати надійну реєстрацію прав на нерухоме майно з’явився ще у далекому 2004 році. Проте працювати система розпочала аж 1 січня 2013 року, себто через дев’ять років після прийняття відповідного закону. Важливість, які принесла нова система реєтрації полягає насамперед в тому, що було змінено підхід до реєстрації прав власності на земельні ділянки, яка (хоча час від часу і з певними «поліпшеннями») існувала протягом останніх 20-ти з лишком років. Отже запровадження сучасної системи реєстрації прав можна без перебільшення вважати реформою.

Протягом дії нової, себто сучасної системи реєстрації прав – власники та орендарі нерухомості стикнулися із різними, не завжди позитивними аспектами. Це і подвійні реєстрації щодо майна в «старих» реєстрах паралельно із «новим» реєстром. Це і не чисті на руку реєстратори при комунальних підприємствах та навіть нотаріуси. Сподіваємося, що негатив залишиться в минулому.

В цьому розділі ми зосередимося на тому, яким чином реформа торкнулася реєстрації права власності і права оренди землі. Основних нововведення три:

  • по-перше, необхідно реєструвати право власності навіть на земельні ділянки, які давно сформовані і на них одержані правовстановлюючі документи;
  • по-друге, реєстрація права оренди здійснюється в тому ж самому реєстрі прав для нерухомості (будівель) та земельних ділянок – Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; і
  • по-третє, формально державний орган реєструє тепер не договір оренди землі (як правовстановлюючий документ), а речове право (оренду) на земельну ділянку.

У цьому розділі ми дамо відповіді на такі питання, пов’язані з новою процедурою державної реєстрації права оренди землі:

  • у чому полягає нова процедура реєстрації права власності на земельні ділянки та права оренди земельних ділянок;
  • основні відмінності між старими та новими підходами до реєстрації права власності та оренди на землю;
  • алгоритм реєстрації оренди земельної ділянки та документи, необхідні для цього;
  • практичні аспекти реєстрації оренди землі за підсумками першого кварталу роботи по-новому;
  • що робити із зареєстрованими договорами оренди землі та старими правовстановлюючими документами на землю;
  • як використовувати величезний масив інформації державного реєстру речових прав на власну користь.
Останнє оновлення 26.09.2019

Чи була ця стаття корисною?

Пов'язані публікації

Потрібна допомога?
Не можете знайти відповідь на Ваше запитання? Не переживайте, ми вже поряд, щоб Вам допомогти!
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.